Εσοδα - Διαφημησεις

User avatar
Grog
Community Hero
Posts: 1276
Joined: Tue Dec 21, 2010 10:17 pm

Εσοδα - Διαφημησεις

Post by Grog »

Εδω μπορουμε να συζηταμε θεματα σχετικα με τα πιθανα εσοδα του φορουμ απο διαφημησεις η αλλες δραστηριοτητες που μπορουν να αποφερουν καποια κερδη ειτε για το φορουμ ειτε για τον Ορφεα αλλα ακομη και για τις ΠΑΕ, ΚΑΕ και Ερασιτεχνη.

Στο χερι μας ειναι να φτασουμε ψηλα την επισκεψιμοτητα στο δικτυακο μας χωρο. Ηδη οι πρωτες μετρησεις μας εδειξαν να αγγιζουμε το φραγμα των 100.000 παγκοσμια και να εχουμε μια διακυμανση μεταξυ του 620 και 680 στην Ελλαδα!!!
User avatar
Grog
Community Hero
Posts: 1276
Joined: Tue Dec 21, 2010 10:17 pm

Post by Grog »

Προταση 1.

Στην αρχικη μας σελιδα 3 πεδια (πλαισια) με τους μεγαλους χορηγους ΠΑΕ, ΚΑΕ και Ερασιτεχνη.

Το σκεπτικο ειναι απλο. Ειναι ενα hint οτι μπορει καποιος να διαφημιστει εδω, αφου εκει μπορουμε να εχουμε και ενα λινκ με λεζαντα "Θελετε να διαφημησετε τον ιστοτοπο σας? Πατηστε εδω!" ωστε να ξερουν πως θα επικοινωνησουν. Εκει θα μπορουν να βρισκουν και ολους τους διαφημιζομενους στον Πανιωνιο Κοσμο. Λινκ για τους διαφημιζομενους στον Πανιωνιο Κοσμο καλο θα ηταν να μπουν και αλλου...
User avatar
reanimator
Principal
Posts: 1824
Joined: Tue Dec 21, 2010 8:41 pm
Location: Λονδίνο
Contact:

Post by reanimator »

1. Πιστεύω πως για να γίνουν τέτοιες κινήσεις θα πρέπει να υπάρχει κάποιο νομικό πρόσωπο που θα διαχειρίζεται με την απαιτούμενη διαφάνεια τα όποια έσοδα.

2. Η προσέγγιση advertisers δεν θα είναι εύκολη υπόθεση. Μπορεί να έχουμε αρκετά υψηλό αριθμό page views αλλά γίνονται από λίγους χρήστες (σήμερα περίπου 300, μεθαύριο μπορεί αρκετούς περισσότερους αλλά όπως και να έχει θα μιλάμε για συγκεκριμένους χρήστες με επαναλαμβανόμενες επισκέψεις λόγω της φύσης του site - forum)

3. Νομίζω πιο εύκολο αν προσφέρουμε bundles πχ με Πανιώνιο Κόσμο ή και άλλα sites (κάτι σαν διαφημιστικό δίκτυο). Σε κάθε περίπτωση το στοίχημα είναι να φέρουμε λεφτά και από μη Πανιώνιες πηγές. Δηλαδή να μη βασιζόμαστε μόνο στην "φιλανθρωπία" των δικών μας ανθρώπων. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχουμε ένα διαφημιστικά ελκυστικό προιόν που προσωπικά το βλέπω δύσκολο. Αλλά ας σκεφτούμε προς αυτή την κατέυθυνση.

4. Άλλη ιδέα για έσοδα είναι ένα Online shop. Δεν ξέρω αν λειτούργησε ποτέ το online shop του panionios.gr . Θα μπορούσαμε να στήσουμε εμείς κάτι για λογαριασμό της μπουτίκ και να κρατάμε ένα μικρό fee. Και φυσικά έτσι θα συμβάλαμε σε μια μικρή έστω αύξηση των πωλήσεων της μπουτίκ (που δεν ξέρω σε ποιον ανήκει ούτε πόσα ποσοστά από αυτά πάνε πχ στον Ερασιτέχνη)

Φυσικά τα ετήσια έξοδα του φόρουμ δεν είναι μεγάλα οπότε τα παραπάνω δεν αποτελούν αυτοσκοπό. Αν μπορούμε να φτάσουμε σε σημείο να έχουμε έστω κάποια μικρά έσοδα που θα αξιοποιούνται μετά σε καλούς Πανιώνιους σκοπούς, γιατί όχι;
User avatar
Grog
Community Hero
Posts: 1276
Joined: Tue Dec 21, 2010 10:17 pm

Post by Grog »

Με την ιδρυση του Ορφεα καλυπτεται το 1 νομιζω.

Στο 2 εχεις φυσικα δικιο με την σημειωση οτι καπου το ενα τριτο με ενα τεταρτο ειναι επισκεπτες. Αυτο παρατηρω καθε φορα που κοιταζω. Ενας χωρος (target group) που επιδεχεται διευρυνση η κοινοτητα μας ειναι αυτος των αθλητων και των οικογενειων τους. Εκει τα μεγεθη μπορουν να γινουν πραγματικα μεγαλα αλλα χρειαζεται υποδομη που δεν εχουμε και αρκετα "χερια", ουτε ικανα αλλα ουτε καν ανικανα (λολ).

Για το 3 ισχυει το "Σμυρνη θρησκεια ομοφωνια" ας ελπισουμε...και σιγουρα γινεται πιο ευκολο αν υλοποιηθει το 2.

Για το 4 θα μπορουσαμε φανταζομαι να μιλησουμε με τον Ζερβακακο. Εχω την εντυπωση πως ακουσα οτι το 10% των εισπραξεων παει στον Ερασιτεχνη. Σε καθε περιπτωση η Ετερναλ ανηκει και στην Σμυρνη 1890 που θεωρητικα τουλαχιστον ειναι η ομπρελλα των Πανιωνιων επιχειρησεων.

By the way, φτου και απ΄την αρχη στις μετρησεις... :p
  • Alexa Traffic Rank: 2,119,765
  • Image Traffic Rank in GR: 7,690
User avatar
βαρουχιξ
Principal
Posts: 1019
Joined: Tue Dec 21, 2010 10:15 pm

Post by βαρουχιξ »

για έσοδα τα οποία θα βοηθήσουν και όχι να περιμένουμε τα κλικ...
τα οπία για να δουλέψουν πρέπει να έχεισ μέγαλη επισκεψιμότητα...
αλλίως απλά θα βγένουν τσίμα τσίμα τα έξοδα του φόρουμ...
προτείνω:
την δημιουργεία μιας σελίδας - οδηγού πχ τις νέας σμύρνης...
η γενικότερα της αθήνας...
όπου τα έσοδα από τους διαφημιζόμενους θα πηγένουν στον φόρουμ για τις κινήσεις που θέλει να κάνει και στον ορφέα... από όσο ξέρω η υλοποίηση ένος τέτειου ενχειρήματος δεν έχει μεγάλη δαπάνη... αλλά μπορει να συνδιαστή με ΠΚ και έτσι να υπάρξουν περισσότεροι διαφημιζόμενοι και στην εφημερίδα και στην ιστοσελίδα....
Πιστεύω ότι σαν ενίσχυσει οικονομική από το φόρουμ για το φόρουμ και τις άλλες κινήσεις μας πρέπει να κάνουμε κάτι δυνατό ...

να ρωτίσω τους μοντερετούς... υπάρχουν κάποια κουπόνια του google adwords τον 50 € να τα στείλω ώστε να προοθήσουμε το φόρουμ, δεν θα χρεωθούμε κάτι ... εφόσον δεν ξεπεράσουμε τα 50 € αλλά πιστεύω ότι χρειάζεται γιατί από ότι είδα ....
ημαστε 4η στην αναζήτηση με πρώτο ενά μπλοκ που αναφέρετε σε εμάς, και 2ο και 3ο λινκ το παλίο φόρουμ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

είναι το μόνο πρόβλημα με το .νετ
η ορθογραφία είναι κάτι που με κατέχει και το κατέχω, όπως και η λογιστική, για αυτό από εδώ και πέρα αυτοπροτείνομαι να συγγράφω εγώ τις επιστολές και τα κείμενα ... ραντεβού στις πλάγιες γραμμές .
User avatar
βαρουχιξ
Principal
Posts: 1019
Joined: Tue Dec 21, 2010 10:15 pm

Post by βαρουχιξ »

στην τελευταία συνάντηση έγινε μια μικρή κουβέντα για τον οδηγό της Νέας Σμύρνης

διαβάστε το και προσθέστε η "κράξτε"
[ATTACH]194[/ATTACH]
Attachments

[The extension doc has been deactivated and can no longer be displayed.]

η ορθογραφία είναι κάτι που με κατέχει και το κατέχω, όπως και η λογιστική, για αυτό από εδώ και πέρα αυτοπροτείνομαι να συγγράφω εγώ τις επιστολές και τα κείμενα ... ραντεβού στις πλάγιες γραμμές .
User avatar
Grog
Community Hero
Posts: 1276
Joined: Tue Dec 21, 2010 10:17 pm

Post by Grog »

βαρουχιξ wrote:στην τελευταία συνάντηση έγινε μια μικρή κουβέντα για τον οδηγό της Νέας Σμύρνης

διαβάστε το και προσθέστε η "κράξτε"
[ATTACH]194[/ATTACH]

Δεν μπορω να το ανοιξω...

Η επισκεψιμοτητα του σαιτ παντως παει καλα

17/3/2011
  • Image Alexa Traffic Rank: 298,584
  • Image Traffic Rank in GR: 880
petropoulos kostas
Community Hero
Posts: 4915
Joined: Fri Dec 24, 2010 5:38 am
Location: Νέα Σμύρνη

Post by petropoulos kostas »

Πολύ καλή προσπάθεια.
Αυτή τη στιγμή σίγουρα δεν είμαστε έτοιμοι να κάνουμε κάτι.
Αλλά νομίζω οτι μπορούμε να ξεκινήσουμε με βάση αυτή την ανάλυση.
- "Πότε θα 'ρθούνε καινούργιοι ανθρώποι να συνοδεύσουνε τη βλακεία στην τελευταία της κατοικία;" απο την Ελλαδογραφία του Χατζιδακι

-Ο καλύτερος τρόπος για να πεις κάτι, είναι να το κάνεις " Jose Marti"
User avatar
βαρουχιξ
Principal
Posts: 1019
Joined: Tue Dec 21, 2010 10:15 pm

Post by βαρουχιξ »

grog το άνοιξες τελικά /???
η ορθογραφία είναι κάτι που με κατέχει και το κατέχω, όπως και η λογιστική, για αυτό από εδώ και πέρα αυτοπροτείνομαι να συγγράφω εγώ τις επιστολές και τα κείμενα ... ραντεβού στις πλάγιες γραμμές .
User avatar
reanimator
Principal
Posts: 1824
Joined: Tue Dec 21, 2010 8:41 pm
Location: Λονδίνο
Contact:

Post by reanimator »

Νομίζω ως πρώτο βήμα και επειδή το να φτάσουμε να ιδρύουμε έστω και μικρές κερδοφόρες startup δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα:

Να ανοίγαμε την πρώτη σελίδα του site ώστε να μη χρειάζεται κάποιος να κάνει login για να δει τα άρθρα. Εκεί (αλλά και μέσα στο φόρουμ) μπορούμε να βάλουμε διαφημιστικό χώρο.
Θα χρειάζεται βέβαια να υπάρχει αρθογραφία. Έστω teasers για τον ΠΚ; δεν ξέρω. Μπορούμε για αρχή να βάζουμε τους διαφημιζόμενους του ΠΚ για μεγαλύτερη προβολή.
Post Reply